niedziela, 10 lutego 2013

Steven Jay Schneider - 1001 filmów, które musisz zobaczyć

"Kanon sztuki filmowej. Jak każdy wybór może wydawać się dyskusyjny. Jednak znajdują się tutaj omówienia najważniejszych filmów, które powinien zobaczyć każdy. Jest to kolejne, zaktualizowane wydanie książki, która cieszy się ogromnym powodzeniem u czytelników już od wielu lat.

1001 filmów, które musisz zobaczyć to wspaniały przewodnik po świecie kina. Po przeczytaniu zajmującego artykułu, dogłębnie omawiającego temat dzieła, którego się nie widziało, człowiek ma ochotę natychmiast biec do wypożyczalnie po ten film." - Dallas Morning News.

Wiem, że nie wymyśliłbym czegoś takiego, dlatego też posłużyłem się opisem ze znanego czasopisma. "1001 filmów, które musisz zobaczyć" to książka, z którą powinien zapoznać się każdy człowiek, nawet ten, który nie interesuje się kinem. Steven Jay Schneider stworzył świetny przewodnik obrazujący największe dokonania X muzy w ostatnich 109 latach (książka obejmuje czasy 1901-2010).

Kadr z filmu "Dziwolągi" (1932)
Jak mówi tytuł, w przewodniku znajduje się 1001 dłuższych i tych krótszych recenzji filmów. O ile opinie na temat "Władcy Pierścieni" czy "Titanica" w pełni usatysfakcjonują widza, o tyle krótkie wzmianki na temat wielu kultowych filmów, chociażby "Filadelfia" lub "Thelma i Louise", zawodzą. Niektóre z nich to po prostu takie notki, które lekko przedstawiają fabułę, nie mówiąc praktycznie nic o reszcie.

Ogromnym minusem książki jest to, że zdradza zakończenie niektórych filmów (idealnym przykładem jest opinia o "Dziwolągach", gdzie nawet zamieszczono zdjęcie z zakończenia). I nie jest to jedyny przykład. Dlatego rada dla czytających - podczas zapoznania się z recenzją, uważajcie na okropne spojlery.

Ogólnie jednak, "1001 filmów, które musisz zobaczyć" prezentuje się naprawdę dobrze! Książka jest bardzo pomocna, gdyż każda z przedstawionych pozycji jest warta uwagi. Autor nie skupia się na jednym gatunku, bo oprócz tak poważnych filmów, jak chociażby widoczny na okładce "Czarny łabędź", mamy szansę przeczytać o takich komediach jak "Kac Vegas" czy horrorach - chociażby "Paranormal Activity"! Co najlepsze, opinie wygłaszane są przez znanych filmowców i krytyków, m.in scenarzystów, reżyserów i dziennikarzy.

Podsumowując. Książka jest naprawdę pomocna, można wybrać naprawdę wiele ciekawych tytułów, chociaż przyznam, że niektóre filmy nie powinny się tam znaleźć. Niektóre recenzje zdradzają zakończenie produkcji, natomiast jeszcze inne są zbyt krótkie. Mimo to oceniam książkę bardzo wysoko, bo według mnie jest bardzo pomocna i powinna znaleźć się w biblioteczce każdego kinomana, czyli, np. w mojej.

OCENA: 5/6


Inne opinie:

"Prawdziwa użyteczność książki polega na tym, że podpowiada, jakie filmy warto wypożyczyć na DVD. Obejrzałem już 943 z omówionych w niej 1001 dzieł, a pozostałe zamierzam racjonować, żeby wystarczyły mi na resztę życia".

Roger Ebert


"Schneider i jego zespół [..] wyjaśniają, dlaczego każdy z omawianych filmów trzeba koniecznie obejrzeć. Wybór, jakiego dokonali, jest niepodważalny".

Library Journal


INFORMACJA!

Chciałem się z Wami wszystkimi przywitać. Niektórzy mnie znają, niektórzy nie. Nazywam się Paweł i od dzisiaj będę pisał recenzje książek, mam nadzieje regularnie. Coś o mnie? Interesuje się kinem i to głównie z nim związane książki będę oceniał. Moją pasją jest jednak taniec towarzyski, który nie zawsze pozwala mi realizować się w literaturze. Także, jeszcze zapraszam na swojego drugiego bloga: www.filmowe-abecadlo.blogspot.com 
 

ZapowiedziCześć, dawno mnie tu nie było, bo ostatnio mało czytałam. Jednak od dzisiaj mam ferie, więc trzeba to zmienić. Zaczęłam od tego, że złożyłam wizyte w bibliotece. Książki, które wypożyczyłam: