poniedziałek, 30 grudnia 2013

Éric-Emmanuel Schmitt - Oskar i pani Róża

'Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji...'


Dzieło Schmitta porównywane jest do "Małego Księcia". 
Obie książki są krótkie, ale w tym wypadku sprawdza się powiedzenie "Ilość nie zawsze przechodzi w jakość". Powieść jest krótka, ale przepełniona życiowymi prawdami.
W tych ostatnich dniach pomaga mu przetrwać pani Róża - nieustraszona była zapaśniczka. Kobieta, która nie boi się odpowiadać na pytania, których inni udają, że nie słyszą. Jest takim dobrym Aniołem Stróżem chłopca w tych jego ostatnich dnia.
Najbardziej niesamowite w tej książce dla mnie było to, że w ciągu tych ostatnich dwunastu dni dziesięcioletni Oskar przeżył okres dojrzewania, zakochanie, ślub, kryzys wieku średniego, starość, śmierć.
Książka pokazuje piękno życia. Troche popycha nas do tego, żebyśmy ruszyli nasze cztery litery i coś zrobili, bo życie nie trwa wiecznie. 
Czyta się ją szybko, godzina-dwie, a potem czas na przemyślenia. 

W 2005 roku polski reżyser Marek Piwowarski dokonał w Teatrze Telewizji adaptacji tej powieści (pt."Oskar")
W 2009 roku wyszła filmowa adaptacja książki.
Otylia Jędrzejczak, po przeczytaniu książki, postanowiła sprzedać swój złoty medal olimpijski na rzecz chorych dzieci.

8 komentarzy:

 1. Zdecydowanie wolę "Oskara i panią Różę" od "Małego Księcia".. z tą ksiażką spotkałam się już kilka lat temu i właśnie wtedy stwierdziłam że jest ona niesamowita. Niezbyt długa treść, ale za to bardzo znacząca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wróciłam po długiej nieobecności z nowym blogiem i nową recenzją. Serdecznie zapraszam na http://spotkania-z-literatura.blogspot.com/ i obiecuję, że teraz już postaram się być na bieżąco i na bieżąco komentować. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam i gorąco polecam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bridget Jones dla nastolatek? Chyba ktoś oszalał, pisząc to. :O Oskar i Pani Róża. Natknęłam się na tą książkę, gdy byłam mała, ale z chęcią przeczytam ją jeszcze raz. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tą książkę jest genialna bardzo pouczająca można totalnie zmienić przy niej myślenie i popatrzeć inaczej na świat wywarła na mnie ogromne wrażenie polecam w 101% przeczytanie jej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Marzę by przeczytać tę książkę. Musi być cudowna.

  OdpowiedzUsuń