piątek, 4 stycznia 2013

Cassandra Clare - Dary Anioła


http://img839.imageshack.us/img839/4852/miastokoci.jpg 
Kolejna amerykańska pisarka, którą jest pani Clare, napisała dość ciekawą i intrygującą trylogię Dary Anioła. Seria składa się z sześciu części, z których każda opisuje kolejne losy nastoletniej Clary.

Piętnastoletnia Clary Frey jest w klubie Pandemonium świadkiem morderstwa niebieskowłosego chłopaka popełnionego przez trzech nastolatków. Dziewczyna czuje, że powinna zawiadomić policję, ale wie, że nikt jej nie uwierzy, gdyż ciało zamordowanego rozpłynęło się w powietrzu, a napastników nikt oprócz niej nie widzi. Są to Nocni Łowcy, tajemniczy wojownikowie, których celem jest walka zabijanie z demonów. Niedługo po tym zdarzeniu znika matka Clary, a ona sama o mało nie ginie. Postanawia znaleźć odpowiedzi na pytania, czemu demony interesują się zwykłą dziewczyną i jej matką i skąd u Clary dar widzenia? Tajemnice są całym jej życiem, o czym przekonuje się z dnia na dzień. Clary Frey, poszukując swojej zaginionej matki, trafia do Podziemnego Świata, położonego głęboko pod ulicami Nowego Jorku, pełnego tajemniczych wróżek, wampirów, hybryd, magów i demonów. Clary jest rozdarta pomiędzy uczuciami, które żywi do dwóch chłopców - najlepszego przyjaciela oraz do tajemniczego pół człowieka, półanioła Jace'a. Wkrótce sama staje się częścią ukrytego świata łowców demonów zwanych Nephilim i odkrywa straszną tajemnicę o sobie i swoim przeznaczeniu..http://img96.imageshack.us/img96/2871/miastopopiow.jpgMiasto Popiołów jest drugą częścią sagi. W dużej mierze wypełniona jest rozterkami głównej bohaterki, która w pierwszej części dowiedziała się, że chłopak do którego uczuciem zapałała jest.. jej bratem. Clary nie wie jak odegnać to uczucie, choć jednocześnie dotychczasowa przyjaźń z Simonem przestaje być taka niewinna..

Nastolatka ma dość nowego życia. Nie chce już widzieć mieszkańców podświatów, pragnie normalności i towarzystwa jej przyjaciela. Ale ciężko jest uciec przed swoją naturą. Także jej brat, Jace, nie chce by Clary tak po prostu odeszła. Mało tego: matka Clary pogrążona jest w śpiączce i uratować ją może tylko pokonanie ojca Clary, który lata temu sprzeciwił się Przymierzu i postanowieniom Clave.


Ktoś zaczyna zabijać dzieci mieszkańców podziemi . Gdy na dodatek skradziony zostaje Miecz Dusz, do Nowego Jorku przybywa Inkwizytorka. Rozpoczyna swoje dochodzenie, w którym podejrzenia padają na Jace'a, ponieważ - jak wierzy kobieta- współpracuje on z Valentinem.http://img10.imageshack.us/img10/669/miastoszka.jpgMiasto Szkła to już trzecia część. Akcja rozpoczyna się w tydzień po zakończeniu wydarzeń z Miasta Popiołów.
 Rodzice Isabelli i Aleca przygotowują się do wyprawy do Alicente. Zabierają ze sobą swe dzieci oraz Jace'a i Clary, która ma zostać przesłuchana przez członków rady, by wyjaśnić jej zdolności w związku z runami, o których mogliśmy przeczytać w pierwszej książce z tej trylogii. Jace nie jest zadowolony z takich planów i namawia Simona, by ten wraz z nim przekonał Lightwoodów, że Clary zmieniła zdanie i nie chce wyruszać w podróż razem z nimi.

Podczas rozmowy siedziba bohaterów zostaje niespodziewanie zaatakowana przez demony. W trakcie walk Simon odnosi ciężkie rany. Magnus Bane otwiera portal do Idris, przez który ucieka rodzina Lightwoodów oraz Jace wraz z nieprzytomnym śmiertelnikiem. Simon jako wampir jest mieszkańcem podświatów i nie ma prawa przebywać w Alicente.


Gdy Clary dociera na miejsce, nikogo nie zastaje. Postanawia sama otworzyć portal do Idris. Kiedy przez niego przechodzi, chwyta ją Luke i razem z dziewczyną trafiają do Idrisu. Wkrótce miasto zostaje zaatakowane przez Valentine'a. Bohaterowie walczą z wrogiem, ale także z silnymi uczuciami.


Kolejnych części niestety nie udało mi się przeczytać, czego bardzo żałuję i jak najprędzej postaram się nadrobić. (wybaczcie za to, że takie długie :])Książkę przeczytałam 'jednym tchem', aczkolwiek nie każdemu przypadnie do gustu. Historię nastolatki można nazwać normalną, identyczną znaleźć możemy w większości książek tego rodzaju. Nieszczęśliwa miłość, tajemnice przeszłości, pragnienie zemsty za wyrządzone krzywdy..

Jednakże trylogia jest wciągająca, trzeba to przyznać. Niejedna z nas, i nie jeden, pomyśli pewnie o tym, że chętnie przeżyłby coś podobnego.

Czy nie wydaje Wam się jednak, że wydarzenia dzieją się.. no właśnie. Raz, gdy akcja robi się naprawdę ciekawa, wszystko kończy się zdecydowanie zbyt wolno. Z drugiej strony; stronami ciągnął się nudne opisy, które choć dają do myślenia i pobudzają wyobraźnię, to jednak odrobinę odpychają.

Ostatecznie trylogia Dary Anioła Cassandry Clare jest lekturą ciekawą, przejmującą i pełną przecudownych zwrotów akcji, które przezwyciężają częsty monotonny ciąg zdarzeń.

OCENA: 5/6


OPINIE POLSKICH CZYTELNICZEK:

 "Muszę przyznać, że książka jest świetna, po prostu tak wciąga, że nawet nie wiem, kiedy przeczytałam te 500 stron. Naprawdę świetna cały, czas trzyma w napięciu"

"Wspaniała książka. Zupełnie inna niż wszystkie sagi o wampirach i światach nocy. Charaktery postaci wspaniałe, bardzo wciąga."

" Muszę przyznać, że gdzieś tak do 70 strony pierwszej części nudziłam się straszliwie. Nie interesowała mnie ani trochę, chyba że były fragmenty z Clary i Jacem"

"Największym plusem dla mnie jest dowcip, świetne dialogi, takie z sarkazmem i ironią. Chociaż niektóre dialogi dla mnie brzmiały jak rozmowy dzieci, a nie nastolatków, mimo wszystko dowcip się broni."

"Książka beznadziejna, nie rozumiem przekazu. Kolejna łzawa opowieść o nieszczęśliwej dziewczynie, o zakazanej miłości.. Zaprzestałam na pierwszym tomie."