poniedziałek, 17 czerwca 2013

L.J.Smith - Pamiętniki Wampirów

PRZEBUDZENIE, WALKA, SZAŁ
Z OKŁADKI: Dwa wampiry. Dwaj nienawidzący się bracia. I piękna dziewczyna, której obaj pragną... Elena: piękna i popularna, może mieć każdego chłopaka.
Stefano: tajemniczy i mroczny, wydaje się jedynym chłopakiem odpornym na wdzięki Eleny.
Damon: seksowny, niebezpieczny i opętany żądzą zemsty na Stefano - bracie, który go zdradził. Połączy ich uczucie, które może się okazać równie zabójcze jak blask słońca...

Książka, na której powstał serial o tym samym tytule jest bardzo różna od ekranizacji. Należy ją traktować jako dwie odmienne historie z bohaterami o podobnych imionach. 
Czytając, jesteśmy świadkami życia Eleny po śmierci rodziców, do której wkraczają nadprzyrodzone istoty, o których nie miała pojęcia. Od pierwszych rozdziałów poznajemy bohaterów, ich sekrety, mroczne strony. Głównym wątkiem jest niebezpieczna miłość pomiędzy Stefanem i Eleną. Z czasem pojawia się osoba trzecia - mroczny Damon, który próbuje we wszystkim przeszkodzić młodszemu bratu. Wątek miłosny pomiędzy Eleną i Stefanem z czasem zaczyna się robić nudny, przewidywalny. 
O ile w serialu Elena ma swój charakter, bała się Stefana, gdy powiedział jej, że jest wampirem, to w książce jest całkiem inna - potulna, uległa, wszystko przebacza od razu Stefanowi. Postać, która najbardziej przypadła mi do gustu to Damon - szarmancki, arogancki i te jego teksty. 
Jeśli chodzi o okładke - kompletnie nie pasuje do treści książki. Przedstawia bohaterów filmowych, których charaktery się różnią od tych z książki. Elena na okładce wydaje się być odważna, czyli przeciwieństwo Eleny książkowej. :) 

MROK, POWRÓT O ZMIERZCHU, UWIĘZIENI

Z OKŁADKI: Dwa wampiry. Dwaj nienawidzący się bracia. I piękna dziewczyna, której obaj pragną... Po tym, co razem przeżyli, nic już nie będzie takie samo...
Elena: po powrocie z zaświatów próbuje odnaleźć ukochanego, by już nigdy go nie opuścić.
Stefano: wszyscy myślą, że porzucił Elenę dla jej dobra, ale on został uwięziony przez Damona.
Damon: sprzymierzył się z potężną istotą, nie wie jednak, że w rzeczywistości powoli staje się jej sługą. By ocalić Stefano i wyrwać Demona spod władzy zła, Elena musi przywołać swe dawne moce. I zaufać sile miłości…
Damon: sprzymierzył się z potężną istotą, nie wie jednak, że w rzeczywistości powoli staje się jej sługą.
By ocalić Stefano i wyrwać Damona spod władzy zła, Elena musi przywołać swe dawne moce. I zaufać sile miłości...


Kolejny tom "Pamiętników Wampirów" i kolejne spotkanie z jakże nudną Eleną. Można by pomyśleć, że po tym co przeszła się zmieniła - błąd. Wciąż jest tą samą dziewczyną, która wciąż rozmyśla o tym kogo bardziej kocha Damona czy Stefana, a może Matt ? Charaktery bohaterów się nie zmieniły. 
Damon uświadamia sobie, że czuje coś do Eleny, gdy ona wraz z jego młodszym braciszkiem wiedzie spokojny żywot. Może prawie spokojny, bo po powrocie zza światów dziewczyna ma mały problem z grawitacją.
Pani Smith wprowadziła nowe istoty - lisołaki, drzewa, które walczą itp. W pewnym momencie kompletnie się pogubiłam i nie pomogło nawet wracanie kilka stron wstecz. 

PODSUMOWANIE: Pierwszy tom był lepszy od drugiego. Nie był jakoś wybitny, ale lepszy od drugiego na pewno. Od książki wiele nie można wymagać, ot powieść na leniwe, wakacyjne dni. Bardzo często jest tak, że książka góruje nad ekranizacją, ba często - prawie zawsze. Jednak każdą regułe musi potwierdzić jakiś wyjątek - i ta seria jest tym wyjątkiem od reguły. 

OCENA:  I tom: 3++ II tom: 3

Jak na razie III tomu nie zamierzam czytać, może kiedyś, w przyszłości. :)

5 komentarzy:

 1. Lubiłam nawet oglądać serial, jednak z czasem przewijałam jedynie odcinki, bo tez zaczął mnie nudzić. Po książkę nie zamierzam sięgać, niezależnie od recenzji. Nie przepadam za autorka, które po latach postanawiają kontynuować serię, dlatego że ta gwarantuje im jeszcze większy dochód.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie zdziwiło mnie, że autorka pisze kolejną część, chociaż ostatnią część wydała kilkanaście lat temu. Dosyć dziwne. Jak dla mnie serial coraz bardziej staje się nudny i już nie wyczekuje kolejnego odcinka jak kiedyś. :)
   Już poprawiłam czcionke, nie wzięłam podglądu przed opublikowaniem i tak się skończyło. Dziękuje za uwagę :)

   Usuń
 2. PS: Popraw może czcionkę na troszkę większą, bo część notki jest nieczytelna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki całkowicie nie dla mnie i nie sądzę, żebym kiedykolwiek po nie sięgnęła.. Zgadzam się z poprzedniczką i lepiej by się czytało gdyby czcionka była zwiększona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam Przebudzenie i zdecydowanie różni się od serialu, który uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń