środa, 24 kwietnia 2013

Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

FABUŁA: "Felix, Net i Nika, warszawscy gimnazjaliści, podczas szkolnej zabawy halloweenowej dostają tajemnicze zadanie od Ponurego Żniwiarza. Co wyniknie z gry, w którą wciągnie przyjaciół? W kim zakocha się samotny Felix i co ukrywają podziemia Warszawy? Czy nieśmiertelność to dar czy przekleństwo? Akcja, humor i ważne pytania."
MOJE BLABLANIE: To już kolejna, czwarta, część serii dla młodzieży. Ponownie się nie zawiodłam.
W książce znalazłam odpowiedzi na wszystkie pytania postawione na tylnej okładce książki (fragment w FABULE).  Czytając ten tom wiele uczuć przewinęło się przeze mnie, jeśli można to tak nazwać. Akcja jest zwarta, autor nie zanudzał mnie zbędnymi szczegółami. Rozpoczęcie każdego kolejnego działu było przedłużeniem poprzedniego, który został urwany w najciekawszym momencie. Przez to nie mogła oderwać się od książki.
Autor pisze w taki sposób, że zaciekawił mnie nawet fizyką, której w książce jest wiele, bo Felix jest młodym wynalazcą, który musi znać bardzo dobrze prawa fizyki. Pan Kosik pisze też językiem młodzieżowym bliskim mi, choć niektóre slangowe słowa wyszły już z użycia od 2006/07 roku, kiedy to książka była pisana.
Pojawia się też wiele wątków, więc czytelnik może wybrać ten, który najbardziej go zaciekawi.
W książce jest coś dla dziewczyn i dla chłopaków. Trójka przyjaciół zmaga się z problemami podobnymi do naszych, a ich przyjaźń jest wzorcowa, jeśli można tak powiedzieć. Przyjaciele uzupełniają się wzajemnie swoją wiedzą.
Autor bardzo ciekawie zarysował bohaterów epizodycznych, którzy mieli duży wpływ na wydarzenia. Dawno niewidziana rodzina Felixa, która ciągle przyjeżdżała po majątek babci rozśmieszyła mnie niesamowicie.
Jednak znalazłam też minus, tak jeden. W książce znalazłam kilka - kilkanaście literówek.
OCENA: 5+/6

Przepraszam za moje zaniedbanie, bo moja ostatnia recenzja pojawiła się ponad miesiąc temu. 

2 komentarze:

  1. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad lekturą tej książki, ale jakoś nie mogę się do tego zabrać.. Wydaje mi się zbyt dziecięca. Chociaż może teraz się intensywniej nad nią zastanowię. W końcu w życiu trzeba spróbować wszystkiego..:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Felix, Net i Nika" może wydawać się troche dziecięce i mi, w niektórych momentach, ale bardzo rzadko też się tak wydawało. Bardzo wciąga książka. Racja: wszystkiego trzeba w życiu spróbować. :)

      Usuń